Rządowy program czyste powietrze jest dedykowany właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Celem programu jest pomoc beneficjentom w wymianie źródeł nieefektywnego źródła ciepła na nowe. Program przewiduje trzy poziomy dotacji.
W ramach programu można zamontować m.i.n.
-
Pompa ciepła
-
Kocioł na pellet drzewny
-
Kocioł gazowy kondensacyjn
Poziomy dofinansowań
-
Podstawowy do 66 tyś. zł
-
Podwyższony do 99 tyś zł
-
Najwyższy do 135,2 tyś zł
*audyt energetyczny jest dofinansowywany w 100% do kwoty 1200zł
Koszty kwalifikowane i nie kwalifikowane
Prefinansowanie
Polega na dostarczeniu beneficjentowi środków na rozpoczęcie inwestycji.
Model takiego wsparcia polega na wypłacie środków w kilku transzach pierwsza wynosi 50% całkowitej kwoty dotacji przed rozpoczęciem inwestycji na konto wykonawcy.
Nowością w tym roku jest możliwość wypłaty reszty środków z dotacji na konto beneficjenta w przypadku gdy należności wobec wykonawcy zostaną uregulowane.
Z tej opcji wsparcia mogą skorzystać beneficjenci kwalifikujący się na podwyższony i najwyższy poziom dofinansowania.
*Warunkiem koniecznym jest również podpisanie umowy z wykonawcą.
Ulga termomodernizacyjna
Osoby korzystające z programu czyste powietrze mogą dodatkowo skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Odliczeniu podlegają tylko wydatki poniesione w minionym roku podatkowym. Brane pod uwagę przedsięwzięcie termomodernizacyjne musi zostać zakończone w ciągu 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony (bo np. zabraknie funduszy i prace zostaną przerwane), podatnik będzie musiał zwrócić ulgę.
Urządzenia, które montujemy posiadają odpowiednie certyfikaty! Jeśli szukasz pieca, który spełnia wymogi programu. Skontaktuj się z nami!