top of page
Szukaj
  • info5362039

Czy wiesz że w 2027 roku zapłacisz podatek od węgla?

Zaktualizowano: 22 sty
Czy można się ochronić przed podatkiem za ogrzewanie?

Podatek od emisji CO2 jest wprowadzany jako środek zachęcający do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne i promujący bardziej ekologiczne rozwiązania ogrzewania.


Kiedy podatek od emisji CO2 wejdzie w życie? Czy będzie to 01 stycznia 2027roku?

Wejście w życie podatku od emisji CO2 jest planowane na 1 stycznia 2027 roku. Jeśli ceny energii będą bardzo wysokie, termin ten może ulec odroczeniu do 1 stycznia 2028 roku. Czy to oznacza, że z wymianą starego “kopciucha” można jeszcze poczekać?

Niekoniecznie. Wymianę źródeł ciepła na te bez emisyjne lub o obniżonej emisji już teraz wymuszają przepisy ustaw antysmogowych. Regulacje te wchodzą stopniowo, a ich zakres i daty wprowadzania zależą od miejsca zamieszkania (miasta, gminy czy województwa mogą przyjmować własne przepisy). O tym jakie zasady panują w poszczególnych województwach, przeczytacie w innym artykule na naszym blogu, do którego lektury zachęcamy –https://www.enecom.pl/post/uchwa%C5%82a-antysmogowa-zmiany-jakie-wprowadza-w-%C5%BCycie


Kto zapłaci najwięcej?

Najwięcej zapłacą gospodarstwa najmniej efektywne energetycznie tj. właściciele niedostatecznie ocieplonych domów, z przestarzałym systemami grzewczymi. Oto dlaczego:

  • Słaba izolacja – gospodarstwa domowe z niewystarczającą izolacją tracą cenne ciepło przez ściany, dachy i okna. W wyniku tego muszą zużywać więcej energii, aby utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz budynku. Większe zużycie energii oznacza wyższe emisje CO2 i, co za tym idzie, wyższy podatek od ogrzewania.

  • Przestarzałe systemy grzewcze – starsze systemy grzewcze, takie jak stare piece węglowe czy tradycyjne kotły gazowe, często są mniej efektywne niż nowoczesne rozwiązania grzewcze. Mają niższą sprawność i wykorzystują więcej paliwa, aby wytworzyć tę samą ilość ciepła. To zwiększa emisje CO2 i koszty podatku.

  • Emisyjne źródła energii – gospodarstwa korzystające z paliw kopalnych, generują znaczne ilości CO2, przy czym emisyjność ich jest różna. Węgiel kamienny generuje większe ilości szkodliwych gazów niż np. gaz ziemny, zatem ogrzewający węglem zapłacą więcej. 


Jak ominąć koszty związane z nowym podatkiem?

  • Wybór ekologicznych źródeł energii – przejście na ekologiczne źródła energii, takie jak pompy ciepła powoduje, że podatek za ogrzewanie przestaje nas obowiązywać. 

  • Poprawa efektywności energetycznej – jednym z najlepszych sposobów na obniżenie kosztów ogrzewania jest poprawa efektywności energetycznej swojego domu. To może obejmować modernizację izolacji, wymianę stolarki okiennej, a także inwestycje w nowoczesne i bardziej efektywne systemy grzewcze. W miarę jak zużycie energii spada, emisje CO2 również maleją, co ostatecznie przekłada się na niższe opłaty z tytułu podatku.

  • Optymalizacja zużycia energii – świadome zarządzanie zużyciem energii w gospodarstwie domowym, takie jak np. regulacja temperatury poprzez system HEMS połączony z inteligentnymi termostatami w pomieszczeniach, a także wykorzystanie do ogrzewania energii z fotowoltaiki, może pomóc zmniejszyć zarówno koszty ogrzewania, jak i emisje CO2.7 wyświetleń0 komentarzy

コメント


bottom of page